KOP BÖLGESİ
ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ

UNİKOP VII. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Başladı

Konya Ovası Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) VII. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış töreni Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Rektörümüz ve UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Ersan Aslan, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade’nin katılımıyla Üniversitemiz Mavi Salon’da yapıldı. Açılış töreni öncesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin linol baskı ve karakalem portre çalışmaları sergisinin açılışı yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyum açılış töreni, protokol konuşmaları ile devam etti.

Eklenme Tarihi
21.10.2019
Okunma Sayısı
333 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Güçlü Olmamız Gerekiyor

 

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, sözlerine Barış Pınarı Harekâtı kapsamında terör örgütleriyle kahramanca mücadele eden askerlerimize başarılar dileyerek başladı.  İhsan Bostancı, “Türkiye olarak son dönemde her geçen gün daha net idrak ediyoruz ki; “bize bizden gayrı dost yok.” Eğer biz güçlü olmazsak, eğer biz birlik olmazsak, maalesef dirliğimize göz dikmeye cüret edebilecek pek çok odak mevcut. Onun için güçlü olmamız gerekiyor. Bugün UNİKOP 13 üye üniversitesi, bu üniversitelerde görev yapmakta olan 10 bini aşkın öğretim görevlisi ve 350.000 öğrencisi ile büyük bir aile. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’yla da UNİKOP olarak kuruluş amacımız doğrultusunda bölgemizdeki nitelikli beşeri sermayenin güçlenmesine katkı sunmaya devam ediyoruz” dedi.

 

Bu yılki sempozyumun özel bir anlamı da olduğunu ifade eden İhsan Bostancı, “Malumlarınız olduğu üzere; 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma yılı olarak Cumhurbaşkanlığımız tarafından ilan edilmişti. Bu vesileyle ülkemizin yetiştirdiği ilim adamlarından Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmetle anarken, sempozyum kapsamında oturum başlıklarından birisinin “Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihi” olarak belirlenmiş olmasından duyduğum memnuniyeti de 

belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu. İhsan Bostancı, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

Tarihimizden Günümüze Çok Büyük Bir Birikimimiz Var

 

Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, sempozyumda hem geçmişimizle bağlantı kurup, hem de gelecekle ilgili planlarımızın konuşulacağını ve sempozyumun geleceğe dair hedefler belirleme noktasında gençlerimize ve öğrencilerimize yeni bir ufuk kazandıracağını belirtti.

 

Rektörümüz,  “Bizim memleket ve medeniyet olarak bir tasavvurumuz, bir hülyamız ve geleneğimiz var. Geleceğimiz olacağını da biliyoruz. Hem Türk Medeniyeti hem İslam Medeniyeti, hem de Türk-İslam medeniyeti olarak Büyük Hun İmparatorluğu’ndan günümüze çok büyük bir birikimimiz var. Bu süreç içinde önemli yapıtaşları var. Tarihimizde insanlara iyilik anlatıldı, insana değer verildi ve bilimsel çalışmalar yapıldı. Bilim insanları zamanın hakanları, yöneticileri tarafından desteklendi. Bu destekleme ile dünyanın ilk üniversiteleri kuruldu. Bu üniversitelerle birlikte ciddi kitap birikimi olan kütüphaneler oluştu.  Tarih boyunca istilacı güçler bir yeri işgal ettiklerinde öncelikle yaptıkları iş ibadethaneleri, kütüphaneleri, bilim merkezlerini yıkmak, kitapları yakmak olmuştur. Günümüzde de bunu yapanlar var. Bizim medeniyet tasavvurumuzda hem dünyada hem ülkemizde barış rüzgarı estirmek, kendi insanımızı refaha kavuşturma çabamız olduğu gibi dünyadaki diğer insanları da refaha kavuşturma çabamız var. Osmanlı Devleti’nde ve Endülüs’te bu çabayı, ilim ve irfan ile gerçekleştirilmiş hakimiyeti ve yönetim anlayışını görüyoruz. Bundan sonra bunu gerçekleştirebilmek için bu sempozyumun önemi çok büyük” dedi.

İnsana değer veren bir medeniyetimiz olduğunu ve bunu yaptıklarımızla da ortaya koyduğumuzu belirten Rektörümüz, “Tüm insanlığın refahı noktasında bir hedefimiz var ve 4 milyon evsiz insana yurt olduk. Şu anda onlara yurt sağlamak ve ülkemizin güvenliğini sağlamak için Barış Pınarı Harekatı devam ediyor. Bu topraklarda emperyallerin hevesleri hiç bitmeyecek, bizlerin de onlara karşı duruşu, mücadelesi hiç bitmeyecek. O yüzden ecdadımıza, şehitlerimize ve dün Kırıkkale toprağına emanet ettiğimiz Şehit Piyade Üstteğmen Çelebi Bozbıyık’a selam olsun. Allah onlara rahmet eylesin” dedi. 

 

Üniversitelerimizin Ortak Çalışmalar Yapması Bölgenin Kalkınması İçin Dinamik Bir Süreçtir

Kop Bölge Kalkınma İdaresinin güzel bir çalışmaya vesile olduklarını dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, “Ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz konuların başında birlikte çalışma kültürü gelmektedir. Güçlü bir Türkiye için üniversitelerimiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün birlikte çalışmasından geçtiğine; daha kalkınmış, daha yaşanılır, refah düzeyi daha yüksek bir Türkiye’nin ancak tüm tarafların birlikte çalışması ve hareket etmesi ile mümkün olduğuna inanıyoruz. Bölge Üniversitelerimizin bir araya gelmesi, ortak çalışmalar yapmaları ve en önemlisi birbirleriyle diyalogu artırmaları bölgenin kalkınması için dinamik bir sürecin göstergesidir. Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumu 7 yıldır bölgenin sorunlarının masaya yatırıldığı, çözümlerin arandığı, yurt içinden ve yurt dışından bilim insanlarının bire araya getirilerek fikir alışverişinde bulunulduğu bu sempozyumların kamu üniversitesinde sanayi etkileşimi ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşıdığına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Hiç Kimseye Muhtaç Olmamalıyız Ve Üretmek Zorundayız

Barış Yeniçeri’nin ardından Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı konuşma yaptı.  Savunma konusuna vurgu yaparak Kırıkkale’nin savunma sanayi şehri olduğunu söyleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Kırıkkale’nin varlık sebebi silah fabrikalarıdır. Şehrimizin ikinci bir özelliği de nüfusuna oranla en fazla şehit veren bir şehirdir. Dün de Barış Pınarı Harekâtında Üsteğmenimizi şehit verdik. O da Kırıkkale Üniversitesi mezunudur. Teröristlere karşı bir harekât yürütüyoruz.  SİHA’lar, İHA’lar Fırtına Obüslerini yapmasaydık ne olurdu? Tüm Dünya, şu anda görüyorsunuz silah ambargoları, ekonomik ambargolarla üzerimize geliyorlar ama çok şükür biz bir adım bile geri atmadık ve atmayacağız çünkü haklı bir operasyon yürütüyoruz. İşte bu manada silahımızı hatta yerli, milli ne yapabiliyorsak her şeyi kendimiz yapmalıyız. Bu millet, bu devlet bizden çok şey bekliyor, üretmek zorundayız. Hiç kimseye muhtaç olmamak zorundayız, kendi kendimize yetmek zorundayız. İşte bugün, yapılan sempozyum da bu manada yapılan çalışmalardan bir tanesidir” dedi.

KOP Projeleri, Küçük Dokunuşlarla Büyük Katkıların Beklenildiği Projelerdir

Konuşmasına Barış Pınarı Harekâtındaki askerlerimize muvaffakiyetler dileyerek başlayan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, “Tüm Ülkemizi derinden etkileyen aynı zamanda bizlere millet olma bilincini yeniden, ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlatan Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla şehit düşen askerlerimize, sivillerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.  Sempozyumun önemine vurgu yaparak sözlerine devam eden Sezer, “Bugün önemli bir toplantı yapıyoruz. Bizim çok mustarip olduğumuz bir mesele var, teoriyle pratiğin bir araya gelmemesi. Üniversitelerimizde oluşturulan bilimin, sahaya yeterince yansımadığı yeterince etki yapmadığı, katma değer olarak milletimize ve ülkeye dönmediği konusunda hem üniversitelerimiz mustarip hem de vatandaş olarak bizler mustaribiz ama bu anlayışın son birkaç yıldır dönüşmeye başladığını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. KOP İdaresi Başkanlığımızın, Kırıkkale bazında yaklaşık yetmişe yakın, son üç yıldır uyguladığı bir proje var. Yine otuz milyona yakın bir kaynak aktarımı var. Bu projeler küçük dokunuşlarla büyük katkıların beklenildiği projeler. İnşallah projelerimiz devam eder. KOP projelerinin de önümüzdeki yıllarda aynı canlılığı getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından açılış oturumu yapıldı. Açılış oturumunda MKEK Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Ünal tarafından “Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde Savunma Sanayinin Rolü”,  TÜBİTAK-MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan tarafından “Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Çoşkun tarafından “İslam Bilim Tarihi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu sunumlar yapıldı.

Açılış oturumu toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 17-19 Ekim 2019 tarihlerinde yapılacak sempozyumda, 8’i yurtdışından olmak üzere 243 bilim insanı 7 oturumda, Tarım ve Hayvancılık, Yenilenebilir Enerji, Sosyal ve Beşeri Kalkınma, Savunma Sanayi ve İslam Bilim Tarihi  ana temaları üzerinde 131 bildiri sunacak. Sempozyumda ayrıca Prof. Dr. Fuat Sezgin Özel Oturumu da yer alacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş Google'ta Paylaş Linkedin'ta Paylaş Pinterest'ta Paylaş
Bu Haber 333 Defa Okundu.