KOP BÖLGESİ
ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında UNİKOP Rektörleri Kırşehir’de Buluştu

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında UNİKOP Rektörleri Kırşehir’de Buluştu

Eklenme Tarihi
18.09.2020
Okunma Sayısı
1292 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın davetiyle KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği Rektörleri Ahilik Haftası kutlamaları dolayısıyla Kırşehir’de buluştu. 18 Eylül 2020 tarihinde Ağalar Konağı Kültür Evinde gerçekleşen buluşmaya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Mızrak ile KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur katıldı.

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karakaya: “KOP Bölgesi Üniversiteleri Olarak Ülkenin Geleceğine Dair Söyleyeceklerimiz Var”

 

Programın açılış konuşmasını yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, KOP Bölgesi üniversiteleri ile uyumlu bir sinerji yakaladıklarını belirterek sözlerine başladı. 2020 UNİKOP Dönem Başkanlığını yürüten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin dünyada yaşanan pandemi nedeniyle yapılması planlanan bazı çalışmaların ertelendiğini anlatan Rektör Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Değerli rektörlerimizle birlikte gün boyunca yapacağımız istişarelerde bu şartlar altında neler yapabileceğimizi konuşacağız. Üst kurul toplantısı sonucunda çıkacak kararlar bizim için çok önemli. KOP Bölgesi Üniversiteleri olarak 350 bine yakın öğrencimiz ve 10 bine yakın öğretim elemanımız ile büyük bir birliğiz. Bizim bu birlikle ülkenin geleceğine dair söyleyeceğimiz çok sözlerimiz var. Bugün de burada Anadolu’da insan yetiştirme metodu olan Ahilik ile ilgili olarak sizlerin değerli görüşlerine yer vermek istiyoruz. Ahilik medeniyetimizin önemli bir değeri ve biz buradan Türkiye ve Dünyaya ulusal bir mesaj vereceğiz.”

Erkan: “Ahilikle İlgili Etkinliklerde Üniversitelerin Katkısı Çok Büyük”

Rektör Karakaya’nın ardından bir konuşma da Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan yaptı. Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü olarak Ahilikle ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erkan, Ahiliğin baş şehrinin Kırşehir olması nedeniyle organizasyonların şehrimizde gerçekleştiğini belirtti. Farklı illerde gerçekleştirilen etkinliklerde de üniversitelerin önemli katkılar sağladığını anlatan Erkan, başta Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya olmak üzere bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Akın: “Ahilik Haftası Etkinliklerimizi Büyük Bir Özenle Gerçekleştiriyoruz”

Programda son olarak Kırşehir Valisi İbrahim Akın bir konuşma gerçekleştirdi. Ahilik teşkilatının merkezinin Kırşehir olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan Vali Akın, Ahilik teşkilatının prensiplerini gelecek nesillere aktarmak ve Ahilik Teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere her yıl Ahilik Haftası etkinlikleri düzenlediklerini söyledi. Yaşanan pandemi nedeniyle etkinlerin bazılarını kalabalık oluşturmayacak şekilde büyük bir özenle gerçekleştirdiklerini anlatan Vali Akın sözlerine şu şekilde devam etti: “Siz değerli rektörlerimizi Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında şehrimizde ağırlamaktan çok mutluyuz. Sizlerin gözünden Ahiliği değerlendirip ahiliğe dair görüşlerinizi almak bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemlerde umarım daha sağlıklı etkinlikler gerçekleştirebiliriz.”

Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ın ardından UNİKOP Rektörleri tek tek söz alarak Ahilik hakkında değerlendirmelerde bulunarak düşüncelerini paylaştılar. Ahi Evran-ı Veli’nin ve Ahilik felsefesinin öneminden bahseden rektörler, yapılabilecek çalışmalar ve Ahiliğin günümüze yansımalarına dair istişarelerde bulundu. UNİKOP Rektörleri Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında böyle bir etkinlik düzenlemelerinden dolayı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya teşekkür ettiler.

Tongur: “Çırağı Olmadığınız İşin Ustası Olamazsınız”

Programda son olarak KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur bir konuşma yaptı. Ahilik teşkilatının kalkınmaya olan etkilerine dair açıklamalarda bulunarak sözlerine başlayan Tongur, Ahiliğin “Çırağı olmadığınız işin ustası olamazsınız.” düsturu ile ortaya çıkan bir teşkilat olduğunu belirtti. Ahiliğin üzerinde konuşulan ilkeleri ile günümüze ışık tutacağına inandığını söyleyen Tongur sözlerine şu şekilde devam etti: “Her alanda olduğu gibi kalkınma alanında da projelerin sürdürülebilirliği açısından Ahiliği ortaya koyduğu disiplinin maddi ve manevi değerlerini yaşattığımızı düşünüyorum. Usta, kalfa, çırak ilişkilerinin hala devam ediyor ve bu ilişkilerin kalkınma ile birlikte sosyal ilişkilere de olumlu yansıdığını düşünüyorum. İnsan hayatına dokunan her şey faydalıdır. KOP Bölgesi de Ahilik açısından bakıldığında birlikteliği ifade ediyor. Hem eğitim açısından hem de birlikte gerçekleştirilebilecek projeler açısından her yıl bir araya gelerek ortak çalışma kültürünün ile Ahilik modelini biz de yaşatmaya çalışıyoruz.”

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş Google'ta Paylaş Linkedin'ta Paylaş Pinterest'ta Paylaş
Bu Haber 1292 Defa Okundu.