KOP BÖLGESİ
ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ

Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Çalıştayı

Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde ve KOP/UNIKOP iş birliğinde 24 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri İzinlendirme ve İşletilme Çalıştayında önemli bildiriler sunuldu. Rektörlük Senato Salonunda dört oturum şeklinde düzenlenen çalıştayda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerine ilişkin tecrübeler ve öneriler katılımcılarla paylaşıldı.

Eklenme Tarihi
02.01.2020
Okunma Sayısı
382 Kez Okundu.
Haberi Paylaş

Çalıştayın ilk oturumunda JEOKAREM proje tanıtımı yapıldı. JEOKAREM Proje Yürütücüsü ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Figen Tuncay, JEOKAREM projesi ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinin kronolojik gelişimi hakkında bilgiler verdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalının 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Tuncay, 41 yataklı olan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin ayaktan ve yatan hastalara hizmet verdiğini anlattı. 2018 yılında 45 bin 250 hastaya ayaktan fizik tedavi poliklinik hizmeti verilirken yatan hasta sayısının 907 olduğunu açıklayan Prof. Dr. Figen Tuncay, günümüzde yaşlı, engelli ve özürlü nüfusun arttığını bununla birlikte gerek fiziksel yetilerin kaybı gerekse kronik ilerleyici hastalıklara bağlı gerçekleşen yeti kaybı nedeniyle fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetine olan ilginin arttığını belirtti. Tuncay sözlerine şu şekilde devam etti: “Doğal sıcak su kaynaklarının tedavi edici ve iyileştirici özelliklerinin anlaşılması ile bu kaynakların bir yandan iyileşme bir yandan da dinlenmek ve zindeleşmek amacıyla kullanımı giderek yaygınlaşan bir görüştür. Çağımızda fizik tedavi ve rehabilitasyona olan ilgi ve ihtiyacın artması zengin jeotermal kaynaklara sahip olan Kırşehir için bir fırsattır.” dedi. 2015 yılında eski ismi Kalkınma Bakanlığı olan ve şu an Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı desteği ile üniversitemiz Merkez Yerleşkesinde 100 yataklı modern yapıda inşa edilen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesiyle yüksekokul binasının bir arada olmasının planlandığını ifade eden Tuncay, bina hakkında fiziki bilgiler verdi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunun 2019-2020 akademik yılında yeni binasında eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığını söyleyen Prof. Dr. Figen Tuncay, lisansüstü eğitimle alanda uzmanlaşma için çalışmalar yapıldığını anlattı. Üniversitemizin pilot üniversite seçilmesi ile hazırlanan projeler kapsamında hayat bulan JEOKAREM Projesine ilişkin bilgiler de aktaran Prof. Dr. Figen Tuncay konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kırşehir’deki jeotermal tedaviyi, yüksek teknolojik donanıma sahip olarak fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile birleştiren, nitelikli rehabilitasyon hizmeti sunarak toplum sağlığına katkıda bulunmayı amaçlayan bu proje jeotermal kaynaklı rehabilitasyon merkezinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. 2017 yılında başlanan bu projenin beş yıllık süreç içinde bitirilmesi planlanmaktadır. Bu projede hedef jeotermal kaynaklar, rehabilitasyon hizmetleri, GETAT ve sporcu sağlığının bir arada bulunduğu Kırşehir’de bir mükemmeliyet merkezini oluşturmak. Bölgesel kalkınmaya katkı yapmayı umduğumuz konular ise bölgeye yeni iş sahaları sağlayarak yatırımcı çekmek, bölgede istihdam oranlarını artırmak ve çarpan etkisi yoluyla elde edilen geliri çoğaltmak, Kırşehir’de termal sağlık turizmi geliştirmek ve turizmde yeni bir sektör oluşturmak.”

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Kurucu Başhekimi Doç. Dr. Ali Güneş’in oturum başkanı olarak yer aldığı “Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi İzinlendirilmesi” oturumunda ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden Haydar Çelik, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Ruhsatlandırma Daire Başkanı Ahmet Zengin, Kırşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Alptekin Demir ve Üniversitemiz Yapı İşleri Daire Başkanı Hakan Seyfi birer konuşma yaptılar.

“Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi İşletilmesi” oturumuna Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Pilot Sağlık Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil başkanlık yaptı. Oturumda Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Vural Kavuncu, Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Toktaş, Bolu Abant İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erdal Dilekci, Balçova Termal Merkezinden Dr. Salih Karakaya, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Yılmaz Yücel sunumlarını aktardılar.

Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Toktaş, Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin işletilmesine dair tecrübelerini aktardı. Toktaş’ın ardından Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Vural Kavuncu söz aldı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin bölgeye hizmet edecek ve model oluşturacak bir hastane olmasından dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve ekibini tebrik eden Rektör Kavuncu, Afyon ve Kütahya’da bulunan merkezlere ilişkin tecrübelerini aktarırken Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin kullanımına ilişkin bilgiler verdi.  Günümüzde kaplıca hastanelerinin kullanımına ve karşılaştıkları sorunlara dair örnekler veren Rektör Kavuncu, merkezlerdeki cihazlar ve kullanım alanları hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Bolu Abant İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erdal Dilekci de bir konuşma yaparak Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinin fiziki yapısına dair bilgiler verdi. Türkiye’de sağlık turizmi yetki belgesi alan ilk 30 hastane içerisinde yer aldıklarını anlatan Dilekci, sağlık turizmi konusundaki yönetmeliklere değinerek Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinin işletilmesi ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Dilekcinin ardından alanda danışmanlık hizmeti de sunan Dr. Salih Karakaya Balçova Termal Merkeze ilişkin tecrübelerini, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Yılmaz Yücel ise Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurulması ve işletilmesine dair bilgiler aktardı.

Çalıştay, değerlendirmelerin yapılması ve çalıştay raporunun sunulmasının ardından sona erdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş Google'ta Paylaş Linkedin'ta Paylaş Pinterest'ta Paylaş
Bu Haber 382 Defa Okundu.