DÖNEM BAŞKANININ MESAJI

Günümüzde üniversiteler, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma merkezi olmanın ötesine geçmeyi başarmış ve bulunduğu bölgenin her yönden gelişmesine öncülük eden, toplumun refah düzeyi ve yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlayan kurumlar haline gelmiştir. Ülkemizin en güzide kurumlarından olan üniversiteleri, bir taraftan nitelikli bireyler yetiştirmeye çalışırken, diğer taraftan da bölgesel dinamiklerle işbirliği yaparak mevcut potansiyeli daha iyi değerlendirme ve sorunlara çözüm üretme çabası içerisinde görmek hepimizi ziyadesiyle mutlu etmektedir.

Bu bağlamda Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının öncülüğünde 2012 yılında Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerindeki sekiz üniversite arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal kalkınma konularında işbirliği yapmak amacıyla KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) kurulmuştur. Kuruluş sırasına göre her yıl bir üniversitemizin yürüttüğü dönem başkanlığı görevi, bugün itibariyle Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine tevdi edilmiş bulunmaktadır. Emanete en iyi şekilde sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan Karaman ve çevresinin güçlü tarihi ve kültürel kaynakları ile birlikte KOP Bölgesi Üniversiteler Birliğine büyük bir katkı sağlayacağı inancındayız. Bölgenin, ülkemizdeki en önemli eğitim-öğretim merkezlerinden biri haline gelmesi konusunda bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Başarı bir ekip işidir ve birlik olarak üç yılda önemli başarılara imza attık. Bundan sonra da daha büyük başarılara bu ekip ruhuyla ulaşacağımıza inanıyorum. UNİKOP’un kurulması ve bugünlere gelmesinde emeği geçen, katkı sağlayan tüm kurumlara ve bu kurumlarda görev alan arkadaşlara teşekkür ediyorum. UNİKOP’un 2016 döneminde de, bölgemiz ve ülkemiz adına başarılı ve güzel işler yapması ve geleceğe ışık tutması en büyük dileğimdir.

 

Prof. Dr. Sabri GÖKMEN

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü