IV. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Karaman'da yapıldı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) tarafından düzenlenen Uluslararası IV. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Karaman’da yapıldı. Sempozyumda 8 tematik başlıkta toplam 245 bildiri sunuldu.

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) ev sahipliğinde 21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi ve UNİKOP Kurucu Başkanı Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Karaman Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, UNİKOP Dönem Başkanı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Aksaray Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ayhan Özçifçi ile akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

 

 

Bostancı; “Üniversiteler ve öğrencilerimiz olmadan kalkınma gerçekleşmez”

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri’nin aziz hatıralarını unutturmamak için düzenlenen serginin açılışı ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, UNİKOP’un kamu ve özel sektör temsilcilerini buluşturarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir kuruluş özelliği taşıdığının altını çizerek, “Kuruluş amacımız doğrultusunda bölgemizin nitelikli sermayesinin güçlenmesine öncülük etmeye devam ediyoruz. KOP’un sınırlarının gelişimi ile birlikte dört yeni üniversite daha UNİKOP’a üye oldu ve böylece üye sayımız 11’e ulaştı. Bu birlikteliğin hem ülkemiz hem de birliğimiz için yeni açılımlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bugün, dün olduğumuzdan daha büyük bir aileyiz ve sizlerden aldığımız güçle kalkınmamızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Üniversitelerimiz ve öğrencilerimiz olmadan bu kalkınma gerçekleşmez.” dedi.

 

 

Üniversitelerin eğitim-öğretimin yanı sıra araştırma-geliştirme ve kalkınma merkezi olmaları gerektiğini ifade eden Başkan Bostancı, “UNİKOP, ülkemizin gelişimi ve kalkınması için çabalayan aktörler için önemli bir birliktelik. Aramıza yeni katılan üniversitelerimizle birlikte güzel ve faydalı uygulamalarımızı arttırarak bu uygulamaları Birliğe bundan sonra katılacak olan kurumlara da aktarmayı hedefliyoruz. Ülkemize faydalı olabilmek amacıyla düzenlenen bu sempozyumda geçen zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesini ve güzel işlerimize bir vesile olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

Prof. Dr. Gökmen “Ülkemize ve insanlarımıza faydalı olmak için yola çıktık”

UNİKOP Dönem Başkanı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek “Üniversitelerimizin ülkemizdeki ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda insana dair bütün konularda kalkınmaya destek vermek ve sorunlara çözüm üretmek gibi önemli görevleri vardır. Üniversitelerimiz bugün bu görevlerini başarmış ve toplumun refah düzeyine katkı veren kurumlar haline gelmiştir. Bu bağlamda bizler de ülkemize ve insanlarımıza faydalı olmaya talip olan kurumlar ve kişiler olarak yola çıktık ve UNİKOP’u kurmakla kalmayıp bu birlikteliğin bu ülkeye nasıl daha iyi katkı verebileceği çabası içinde olduk. Aramıza katılan yeni üniversitelerimizle birlikte gücümüz daha da arttı. Birlikteliğimizin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

KMÜ’nün dönem başkanlığı süresince gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Sabri Gökmen yürüttükleri çalışmaları yaparken, ülkede ve dünyadaki kaynakların sınırlı oluşu ve bu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasının işbirliği ve ortak akılla gerçekleştirilebileceği gerçeğinin göz ardı edilmediğini belirterek; “Kurumlar arası iletişimin daha etkin kullanıldığı ve diğer kurumlara da örnek teşkil edebilecek olan UNİKOP’u bu amaçlarla kurduk ve faaliyetlerimizi de bu yönde gerçekleştirdik. Peygamber Efendimizin de söylediği gibi “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır” düsturu ile bizler bu kutlu medeniyetin evlatları olarak yaşarken ölmeye değil öldükten sonra yaşamaya talip olmalıyız.” diye konuştu.

 

 

Babaoğlu, “Kalkınma yönünü Batıdan Doğuya çeviriyoruz”

Konya Milletvekili ve Kalkınma Bakanlığı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ise KOP Bölgesinin alan olarak Türkiye’nin yüzde 12’sine denk geldiğini söyledi. “KOP İdaresi, kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlarımızın gelir düzeylerini arttıralım düşüncesi ile yola çıktı” diyen Milletvekili Babaoğlu, zamanla sosyal, kültürel ve ekonomik bütün disiplinleri içine alan geniş bir proje haline dönüştüğünü belirterek şöyle konuştu;

 

“Uzun soluklu kalkınma hareketinin ana teması üniversiteler olarak belirlendi. Yeni üniversitelerimiz de bu birlikteliğin omurgalarını oluşturacaklar. Dünya tarihine bakıldığında kalkınmanın İslam coğrafyası ile başladığını, Osmanlı ile doğudan batıya geçtiğini görüyoruz. Şimdi bizler kalkınmayı tekrar batıdan doğuya doğru çekiyoruz. Türkiye’nin batısında yaşanan ekonomik kalkınmışlığı da doğu bölgelerimize doğru sürdürmek istiyoruz. Kalkınmanın zincirleme bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Ülke olarak yeni kalkınma merkezleri oluşturmalı ve kalkınmaya yeni bakış açıları getirmeliyiz. UNİKOP’un da örneği olduğu bu kalkınma şekli bu tip birliktelikler ve projelerle güçlenecektir. Üniversiteler olarak bölgenin kalkınmasının ana motoru sizlersiniz ve siz hareket etmezseniz bu bölge hareket etmez. Bu bölgeyi nasıl kalkındırabiliriz, nasıl yeniden gönül havzası haline getirebiliriz diye sürekli çalışmalıyız.”

 

“8 tematik başlıkta toplam 245 Bildiri sunuldu”

Üç gün süren sempozyumun son gününde sonuç bildirgesini okuyan KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, bu yıl dördüncüsü düzenlenen KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu ile uluslararası düzeyde bilim insanlarını ve sektör temsilcilerini teorik bilimsel bilginin pratiğe aktarılması hususunda buluşturarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilmelerine imkân sağlandığını söyledi.

Sempozyum kapsamında Enerji ve Doğal Kaynaklar, Sosyal-Eğitim-Beşeri Bilimler, Gıda-Tarım-Orman, Kırsal Kalkınma, Haberleşme-Bilişim, Kültür-Sanat-Spor-Turizm ile Sağlık ve Sanayi-Ulaştırma Lojistik alanları olmak üzere 8 tematik başlıkta hazırlanan bildirilerin yer aldığını kaydeden Rektör Yardımcısı Yıldırım, “206’sı sözlü, 39’u poster olmak üzere toplam 245 bildiri sunulmuştur. Sempozyumumuz eş zamanlı olarak 5 farklı salonda toplam 41 oturumla gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

 

Sempozyum, açılış konuşmaları ve okunan sonuç bildirisinin ardından düzenlenen plaket takdimi törenleri ile sona erdi.