UNİKOP Dönem Başkanlığı Karaman’da

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) Dönem Başkanlığı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine Geçti


Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve sekiz üniversitenin oluşturduğu KOP Bölgesi Üniversiteler Birliğinde (UNİKOP) dönem başkanlığı görevi, Aksaray Üniversitesinden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine devredildi. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,  Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ve UNİKOP temsilcileri katıldı.Törenin açılış konuşmasını yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Gerçek anlamda yaşamak buluşmaktır. Sizleri Karaman’ımızda ve üniversitemizde misafir etmekten büyük mutluluk ve onur duydum.” şeklinde konuştu. UNİKOP’un 2012 yılı sonunda kurularak ciddi işler yaptığını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğini söyleyen Gökmen, UNİKOP olarak başarılı işleri daha ileri noktalara taşımak için hep birlikte çalışacaklarını ifade etti. Rektör Gökmen, UNİKOP’un kurulmasına ve bugünlere gelmesine katkı veren herkese ve üniversite rektörlerine teşekkür etti.


Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ise 2015 yılında yürüttükleri dönem başkanlığı görevi süresince gerçekleştirdikleri faaliyetlerden bahsetti. Prof. Dr. Şahin, desteklerinden dolayı KOP İdaresi’ne, kendilerine görevi devreden Niğde Üniversitesi’ne ve tüm UNİKOP üniversitelerinin rektörlerine teşekkür ederken, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne de başarı dileklerini iletti.

KOP Bölgesi Üniversiteleri işbirliğini artırıyor

UNİKOP dönem başkanlığı görevini devralan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen de “Emaneti en güzel şekilde muhafaza edip gereğini yapmak inancımızın bir gereğidir.” diyerek bu emaneti en iyi şekilde taşıma gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.Törende devir teslimin ardından UNİKOP Üst Kurul toplantı gündemine geçildi. Toplantıda UNİKOP sekreterya işlemleri, kurumsal hafıza ve koordinatörlük konusunun yanı sıra 2016 yılında yapılacak olan 4. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu, UNİKOP Üniversiteleri dekanlar ve müdürler ile bölüm ve anabilim dalı başkanları toplantısı, ÜNİKOP Üniversiteleri genel sekreterler ve koordinatörler toplantısı, daire başkanları çalıştayı gibi konular görüşüldü. Toplantıda ayrıca ÜNİKOP üniversiteleri arasında personel hareketliliği, ortak hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi, merkezi araştırma laboratuvarlarının kullanımı, kütüphaneler arası ödünç kitap alımı, öğrenci toplulukları ve öğrenci konseyleri arasında ortak faaliyetler ve müsabakalar ele alındı. Toplantı hediye takdimi ve yerleşke gezisiyle sona erdi.