İhsan BOSTANCI

Tarih öncesi çağlardan günümüze sosyal, kültürel, ekonomik ve idari alanda önemli bir merkez olmuş ve çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan KOP Bölgesi’nde kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP), bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefleyen genç ve önemli bir oluşumdur.

KOP İdaresi öncülüğü ve koordinasyonunda kurulan ve Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde İllerinde eğitim veren üniversitelerimizi bir araya getiren bu Birlik ile kalkınmanın önemli kurumlarından olan üniversitelerimiz, bölge yararına işbirliği amacıyla buluşturulmuştur. 

Bölge üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari işbirlikleri yapmak, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamanın yanı sıra bölgesel kalkınma alanında faaliyet göstermek üzere kurulan bu Birlik ile üniversitelerimizin KOP Bölgesi’nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlamaları hedeflenmektedir. 

KOP Üniversitelerinde öğretim elemanı ve öğrenci sayısının yoğunluğu düşünüldüğünde bu birlikteliğin önemi bir kez daha anlaşılacaktır. Bölge için önemli bir akademik potansiyeli barındıran UNİKOP’un, yapacağı çalışmalarla hem bölgeye hem de Türkiye’nin hedeflerine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. 

Bu vesile ile yerel-bölgesel kalkınmanın ve bölgesel politikanın önemli bir unsuru olan üniversitelerin bir araya gelmesinde katkılarından dolayı üniversitelerimizin değerli rektörlerine teşekkürlerimi iletir, bu birliğin KOP Bölgesine, bölge insanımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.


İhsan BOSTANCI

KOP İdaresi Başkanı