KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumları


KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU


Kurulduğu günden itibaren Bölge Üniversitelerinin birlikte çalışma kültürünü geliştiren, ortak aktiviteler düzenlemesini sağlayan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP), 2013 yılı Kasım ayında ilkini düzenlemiş olduğu “KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu”nun ikincisini UNİKOP Dönem Başkanı olan Niğde Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 23-24 Ekim 2014 tarihleri arasında Niğde’de düzenlemiştir. KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Niğde Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “II. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu” sonuç bildirgesi yayımlandı.


Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN’ın katılımları ile 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleşen sempozyumun panel ve oturumlarında tartışılan konular ekseninde bölge kalkınmasına katkı sağlayacak Sonuç Bildirgesi açıklandı.


Sempozyum açılışına davetli konuşmacı olarak katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin RAISER, üniversitelerin bölgesel kalkınmadaki rolünü, dünyadaki üniversitelerden örneklerle anlatarak Türkiye’de üstlenmeleri gereken rollere ilişkin önerilerde bulundu.


Sempozyum kapsamında ele alınan 7 tematik alanda; Enerji ve Doğal Kaynaklar, Sosyal-Eğitim-Beşeri Bilimler, Gıda-Tarım-Orman-Kırsal Kalkınma, Haberleşme-Bilişim, Kültür-Sanat-Spor-Turizm, Sağlık ve Sanayi-Ulaştırma Lojistik alanlarında toplam 224 bildiri sunuldu.


Özellikle bölgesel kalkınma ekseninde yapılan ve yapılması gereken araştırmaların tartışıldığı sempozyumda ön plana çıkan konular kamuoyu ile paylaşılarak aşağıdaki sonuç bildirgesi yayımlandı.


II. KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’yla uluslararası düzeyde bilim insanlarını ve sektör temsilcilerini teorik bilimsel bilginin pratiğe aktarılması hususunda buluşturarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilmelerine imkân sağlanmıştır. 

Çeşitli başlıklar altında bölgesel kalkınma ile ilgili konuların tartışıldığı bu sempozyum Aksaray Üniversitesi liderliğinde UNİKOP dahilindeki diğer sekiz üniversitenin kurumsal desteği, yerli ve yabancı üniversite bilim insanlarının katkıları ile gerçekleştirilmiştir. 

Aksaray Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 22-24 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenmiştir. 

* III. ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUM SONUÇ BİLDİRGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.